Rozwój technologiczny
W ciągu ostatnich kilku, kilkunastu lat nastąpił bardzo duży rozwój technologiczny jeśli chodzi o branżę magazynową i logistyczną. A wszystko dlatego, że ludzie wciąż dążą do osiągnięcia jak najlepszej wydajności i efektywności w magazynach. Oczywiście jest to logiczne i wiąże się z tym, że każda firma chce jak największych zysków i właśnie na to pozwala automatyka magazynowa. Jednak jak ktoś kiedyś mądrze powiedział – „nie ma zysków bez wcześniejszej inwestycji”. Nie inaczej jest w tym przypadku. Jeśli ktoś chce wykonać automatyzację magazynu to musi liczyć się z tym, że najpierw będzie musiał zainwestować sporą kwotę pieniężną. Ponieważ nie obejdzie się bez usprawnień magazynu i zakupu nowego sprzętu.
Co trzeba kupić
Oczywiście niemal w każdym przypadku zakupy będą się nieco od siebie różniły. Spowodowane jest to tym, że każdy jest inaczej wyposażony i może być w lepszy lub gorszy sposób przystosowany do wdrożenia automatyki magazynowej. Aby automatyka magazynowa mogła zacząć funkcjonować niezbędny jest zakup, poza maszynami, systemu informatycznego. Jak sama nazwa wskazuje cały proces obsługi towarów na magazynie ma być automatyczny. Trzeba więc gdzieś te procesy napisać i wdrożyć, a do tego potrzeba właśnie takiego systemu. Należy także pamiętać o tym, że nie każda maszyna będzie kompatybilna z systemem. Muszą one spełniać określone wymagania, jednak automatyka magazynowa zwykle zamawiana jest w firmach logistycznych i to oni zajmują się wszystkimi zakupami, dlatego klient ma pewność, że wszystko będzie dobrze współgrało.
Jak to wygląda
Opiszmy teraz przykład tego, jak działa automatyka magazynowa w praktyce. Regały paletowe rozstawiane są po obu stronach korytarzy przepływowych, które mają takie rozmiary, aby układnice poruszające się na szynach mogły swobodnie transportować towary na paletach. Układnica pobiera paletę z produktami z określonego miejsca przyjmowania towarów i transportuje na wyznaczone miejsce na określonej półce. Następnie wraca po nową paletę. System zapisuje także jaki towar został umieszczony na jakiej półce, aby następnie można szybko było go odnaleźć i przetransportować na miejsce wydawania towarów.