O leasingu słów kilka

Co to jest?

Leasing jest umową cywilnoprawną. W ramach tej umowy leasingodawca udostępnia leasingobiorcy uzgodnioną rzecz na czas, który został zapisany w umowie. Leasingobiorca, w ramach umowy, decyduje się na ratalne opłaty za określony przedmiot. W ostatnich latach leasing znacznie zyskał na popularności wśród polskich dużych i małych firm. Coraz większe ilości firm decydują się właśnie na leasingowanie, a nie na wzięcie kredytu. Dlaczego? Tutaj nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Powodów jest kilka, jednak bardzo często klienci za główny wymieniają fakt, że proces podjęcia współpracy leasingowej jest dużo mniej skomplikowany, nie ma tak wielkich wymagań, jak kredyt.

Kim jest leasingodawca?

Leasing nie istniałby bez leasingodawców. Są to właściciele przedmiotów, zwykle firmy leasingowe, które na określonych warunkach udostępniają dany środek trwały. Zwykle firmy te są spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkami akcyjnymi. Zdarzają się jednak przypadki, że wytwórca produktu oferuje go w leasing. Gdzie można to zaobserwować? Przede wszystkim w leasingu samochodów. Niemal każdy salon samochodowy ma teraz w swojej ofercie możliwość leasingowania pojedynczego pojazdu z salonu, a nawet całych flot pojazdów.

Kim jest leasingobiorca?

Leasingobiorca to osoba lub firma, która na mocy umowy bierze dany przedmiot w leasing. Decyduje się ona na opłacanie ratalne środka trwałego, który leasingodawca udostępnia im na określony czas i na ściśle określonych w umowie warunkach. W ostatnich latach rozpoczęto proces wprowadzania przez polskie firmy leasingowe tzw. leasingLeasingu konsumenckiego. Nie jest on jednak zbyt popularny i nie każda firma posiada go w swojej ofercie. Oczywiście należy przypuszczać, że w ciągu kilku najbliższych lat na stałe zagości on w polskim świecie leasingu i zdobędzie wielu zadowolonych klientów.

Kim jest zbywający?

Zbywający jest istotnym elementem, jeśli chodzi o leasing. Jest to podmiot, od którego leasingodawca nabywa środki trwałe. Po podpisaniu umowy leasingowej leasingobiorca otrzymuje odpis umowy lub innych dokumentów prawnych, na mocy których zawarta została umowa leasingodawcy z osobą zbywającą. Otrzymuje też odpis dokumentów gwarancyjnych potwierdzających jakość rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *