Nowy magazyn, co należy zrobić

Pierwsze kroki

Skoro zakupiliśmy nowy magazyn, to zapewne nie jest on w ogóle wyposażony. Nie możemy jednak od tego zacząć. Pierwszym, co należy zrobić to wykonać dokładne czynności logistyczne. Możemy to zrobić sami, możemy też zatrudnić specjalistów, którzy się w tym specjalizują i zrobią to za nas. Tak, czy inaczej, musimy dokładnie pomyśleć o towarach, które będą składowane w magazynie. Na podstawie tego można wstępnie ustalić, jakie regały magazynowe powinniśmy zakupić. Jednak nie możemy od razu podjąć decyzji. Najpierw trzeba logistycznie rozpisać plan uwzględniający umiejscowienie regałów i kanałów przepływowych. Dopiero po wykonaniu tych czynności można przystąpić do procesu wybierania odpowiednich regałów.

Regały magazynowe

Rodzajów jest naprawdę dużo, skupimy się jednak na tych najbardziej popularnych. Zaliczają się do nich przede wszystkim regały półkowe, paletowe, przepływowe. Pierwsze najlepiej spisują się przy składowaniu lekkich i średnich towarów o niedużych gabarytach. Można je spotkać nie tylko w magazynach, lecz także w sklepach, bibliotekach, warsztatach samochodowych. Drugi rodzaj to regały magazynowe paletowe, które idealnie nadają się do składowania na paletach. Oznacza to, że z powodzeniem można na nich magazynować towary ciężkie i o różnych rozmiarach lub nawet kilka produktów znajdujących się na jednej palecie. Regały przepływowe występują w różnych rodzajach. Jedne działają na zasadzie FIFO, czyli „pierwsze weszło, pierwsze wyszło”, drugie na zasadzie LIFO, a więc „ostatnie weszło, pierwsze wyszło”. FIFO stosuje się bardzo często w magazynach przechowujących żywność, gdzie data przydatności jest niedługa.

Jaki sprzęt

Na to pytanie każdy właściciel musi odpowiedzieć sobie samodzielnie, ponieważ sprzęt będzie zależał od: rodzaju składowanych produktów, tego, jakie regały magazynowe zostały zakupione i od rozmiaru magazynu. Jeśli jest to mały magazyn, to wózki widłowe z pewnością będą wystarczającą inwestycją. Jeśli jednak mamy do czynienia z magazynem wysokiego składowania to niezbędne będzie zainwestowanie w układnice. regały magazynoweJeśli zależy nam na szybkości i wydajności magazynu można wszystko zautomatyzować, jednak należy pamiętać o tym, że będzie się z tym wiązała bardzo duża inwestycja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *