Managerze – naucz się leasingu

Wymagania managerskie

Z każdym rokiem działy rekrutacyjne zwiększają swoje wymagania wobec osób na stanowiska kierownicze. Kiedyś w celu bycia dobrym managerem należało mieć podstawowe pojęcie o ekonomii, dobrą intuicje i umiejętności przywódcze, a także znać profil działalności przedsiębiorstwa. W ciągu ostatnich lat do wymagań doszły umiejętności specjalistyczne z profilu działalności przedsiębiorstwa, znajomość prawa i finansów, umiejętności posługiwania się komputerem, oprogramowaniem biurowym oraz płynne poruszanie się po sieci Internet, a także znajomość języka angielskiego jako zupełny standard (miłe widziane rosyjski, niemiecki, chiński). Obecnie – należy dodać znajomość pojęcia, jakim jest leasing.

Co oferują leasingodawcy

Leasing, a konkretniej jego oferta to przede wszystkim racjonalnie niższa opłata wstępna, wynosząca na ogół od jednego do trzydziestu procent wartości przedmiotu. Ponadto firmy leasingowe oferują zniżki na sprzęt w porównaniu do kredytów bankowych, które takiej opcji nie oferują. Pozostałą wartość można spłacić w ratach leasingowych, które są porównywalne leasingdo zakupu ratalnego, z zaznaczeniem, iż koszty działalności są rozliczane w inny sposób. Wiele ofert zapewnia dodatkowo pakiety serwisowe, a także wsparcie ubezpieczycieli w przypadku straty całkowitej przedmiotu leasingu.

Leasing – skąd wysoka popularność?

Leasing w oczach potencjalnego właściciela firmy to tylko kolejne hasło finansowe, jednak w oczach księgowych i doświadczonych managerów przydatne i opłacalne narzędzie finansowania dóbr firmowych. Największą zaletą są dodatkowe możliwości podatkowe, a także uproszczenie niektórych procedur prawnych, co przekłada się na mniej biurokracji, a więcej realnej pracy podwładnych. Szczególnie popularny jest w Polsce, ponieważ posiadamy wysoce złożony system podatkowy.

Analizuj, analizuj, analizuj…

Zasada pierwsza podczas wyboru ofert leasingowych to – „analiza”. Nie zawsze tańsza propozycja będzie lepsza, warto zbadać ryzyko, a także warunki umowy w przypadku, gdy to ryzyko stanie się realnym problemem. Leasing ponadto, chociaż w wielu przypadkach bardziej opłacalny, niż kredyty bankowe może odbić się negatywnie na finansach firmy lub jej właścicieli (szczególnie w przypadku upadłości spółki cywilnej). Z drugiej strony warto podjąć takie ryzyko, gdyż potencjalne korzyści są ogromne – a wszystko zależy jedynie od naszej inicjatywy i umiejętności strategicznego planowania w firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *