Leasing samochodów – charakterystyka

Zakup samochodu firmowego

Prowadząc działalność gospodarczą, wcześniej czy później pojawia się konieczność zakupu auta. Konieczność ta jest oczywiście zależna od rodzaju prowadzonej działalności. Zakup auta od strony finansowej może przebiec na, w zasadzie, trzy główne metody. Są to zakup pojazdu za gotówkę, na kredyt i leasing. W przypadku przedsiębiorców bardzo częstym wyborem jest zakup auta za pomocą leasingu. Forma ta jest atrakcyjna dla klientów biznesowych z uwagi na łatwość uzyskania, wygodę oraz sposób przebiegu realizacji umowy. Leasing samochodów jest przejrzystą formą, za pomocą której każdy przedsiębiorca może zakupić firmowy pojazd.

Jak przebiega proces zakupu

Proces zakupu samochodu na leasing jest bardzo prosty, to jedna z wielu zalet tego rozwiązania. Mając wybrane auto, które chcemy zakupić w dokładniej specyfikacji, udajemy się do wybranego, bądź kilku wybranych leasingodawców. Wybieramy spośród leasing samochodównich tego, który oferuje najlepszą ofertę. Leasingodawca proponuje nam końcową cenę za jaką może kupić auto z salonu, zwykle jest to cena ok. 10% niższa niż standardowa cena w salonie. Ustalamy również wysokość rat i ich ilość będącą jednoznaczną z długością obowiązywania umowy. Warto również porozmawiać z leasingodawcą na temat ewentualnego wykupu i jego warunków. Leasing samochodów zazwyczaj jest leasingiem operacyjnym w którym to pojazd zostaje własnością leasingodawcy.

Wady i zalety – leasing samochodów

Zakup auta na leasing wydaje się być bardzo atrakcyjny i rzeczywiście tak jest, ale jak wszystko, ma swoje wady i zalety. Oto niektóre z nich. Leasing samochodów niesie ze sobą zalety, takie jak: brak konieczności angażowania własnych środków, szeroka dostępność, przejrzysty proces zawierania umowy leasingowej, nie zmniejszamy własnej zdolności kredytowej i w dodatku otrzymujemy korzystne oferty ubezpieczeniowe na auta objęte leasingiem. Wadami niestety są często niezależne od nas czynniki takie jak, konieczność spłat rat nawet w przypadku utraty przedmiotu umowy, wysokie odsetki w przypadku zalegania ze spłatami rat. Ceny samochodów są niższe niż w salonie ale umowa na leasing samochodów sprawia, że w ostatecznym rozrachunku wyjdzie tak samo albo i drożej. Takie są jednak realia leasingu, kredytów i wszelkich innych form finansowania. Mimo tego jest bardzo popularną formą zakupu pojazdów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *