Sposoby pozyskiwania sprzętu
Zacznijmy od przedstawienia wszystkich możliwości pozyskania sprzętu budowlanego dla swojej firmy. Można to zrobić przez bezpośredni zakup, wiąże się to jednak z olbrzymią inwestycją, na którą raczej niewiele firm stać. Drugim rozwiązaniem jest wypożyczanie sprzętu na czas prac, z czego korzysta wiele firm budowlanych. Nie jest to zbyt opłacalne rozwiązanie, ponieważ stawki są wysokie i nakłada się na pracowników presje jak najszybszego zakończenia robót. To może skutkować słabym wykonaniem pracy. Pozostają więc dwie opcje – leasing maszyn i kredyt. Wiele osób nie chce korzystać z kredytu i jako wytłumaczenie podają złe doświadczenia w przeszłości. Warto także wspomnieć, że wiele firm ma problem z uzyskaniem pozytywnej opinii kredytodawców i po prostu nie mogą skorzystać z tej opcji pozyskania środków.
Leasing maszyn
Opiszmy zatem ostatnią możliwość dla wielu przedsiębiorców, czyli leasing maszyn. Już na wstępie wygrywa on z kredytem przez to, że procedury leasingowe są o wiele prostsze. Potrzeba o wiele mniej dokumentów do zawarcia takiej umowy, a także warunki są łatwiejsze do spełnienia i elastyczne. Dzięki temu, w wielu przypadkach, nawet nowe firmy mogą uzyskać finansowanie. Oczywiście, w takim przypadku warunki nie będą aż tak atrakcyjne. Im dłużej firma na rynku i im lepiej sobie radzi, tym na bardziej korzystne warunki może liczyć. Leasing maszyn pozwala także na wybór między leasingiem operacyjnym i finansowym. Każdy w swoim zakresie może wybrać tę opcję, która będzie dla niego bardziej opłacalna. Główne różnice to:
• to, co można wpisać w koszty prowadzenia działalności gospodarczej;
• płatność VAT, w finansowym od razu całość, w operacyjnym podzielona na raty;
• po zakończonej umowie, aby zostać jedynym właścicielem środka trwałego w leasingu operacyjnym trzeba zapłacić kwotę wykupu, w finansowym dzieje się to automatycznie bez żadnych dodatkowych opłat.
Jak widać, leasing maszyn jest z pewnością możliwością, którą powinno się brać poważnie pod uwagę. Warto pamiętać o tym, że posiadanie maszyn na własność może znacząco wpłynąć na wygranie lub przegranie przetargu na budowę danej rzeczy.