Automatyczny magazyn – informacje

Dla kogo to dobra inwestycja

Przede wszystkim dla każdego, kto prowadzi centrum dystrybucyjne bądź duży magazyn, w którym rotacja towarów jest wysoka. Pełne zautomatyzowanie procesu odbiorów i wydawania towarów znacznie przyspiesza prace i wydajność. Mówiąc o procesie odbioru mam na myśli wszystko, począwszy od wydania od przewoźnika towaru do magazynu, przez jego skatalogowanie, transport do odpowiedniego działu na magazynie bądź w centrum dystrybucyjnym, aż do umieszczenia go na odpowiedniej półce i zaznaczenia tego faktu w systemie. Automatyczny magazyn jest dużym wyzwaniem logistycznym dlatego najlepiej sprawdza się w przypadkach, gdy od początku dana przestrzeń projektowana jest właśnie w calu zastosowania tego rozwiązania.

Jakie maszyny wchodzą w jego skład

Są to przede wszystkim wózki widłowe, układnice, system informatyczny, który wszystkim zarządza, a także przenośniki. Magazyn może być wyposażony także w automatyczny magazynzautomatyzowane regały, co jest bardzo kosztowne, jednak pozwala na ograniczenie do zera ilości pracowników przy takowych regałach. Zwykle działa to na takiej zasadzie, że na dole znajduje się półka, na której kładzie się towar. Następnie transportuje ona przesyłkę na najbardziej odpowiednią półkę. Duże i ciężkie towary składowane są na dole, te lżejsze na górze. Taki sprzęt znacznie wspomaga automatyczny magazyn, jednak nie jest on koniecznością. Wystarczy to, co zostało wymienione na początku.

Koszt

Przejdźmy zatem do analizy tego, ile taka inwestycja może kosztować. Od razu zaznaczam, że nie będą to małe kwoty. Zakup samych maszyn – wózków widłowych, układnic to olbrzymi koszt. Można go jednak rozłożyć na raty biorąc te maszyny w leasing. Automatyczny magazyn nie będzie funkcjonował bez systemu informatycznego, z którym konfigurowane są wszystkie maszyny na magazynie i który nimi steruje. Oczywiście jest to także sporty koszt. Do tego należy także doliczyć opłatę za jego wdrożenie i konfigurację z maszynami. Warto zlecić to specjalistom. Oni zaczną niezbędne zakupy właśnie od wyboru systemu i potem będą dobierać te maszyny, które są kompatybilne z danym systemem informatycznym, dzięki czemu nie będzie problemów z łączeniem ich i wspólnym funkcjonowaniem. Automatyczny magazyn to zawsze duży wydatek, jednak w opisanych wyżej przypadkach, po pewnym czasie z pewnością się zwróci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *